wszystkie artykuły » Artykuły
Czy jesteś gotowa na kolejne dziecko? Artykuły w kategorii

Blip Delicious Digg Facebook GG Google Tweeter Wykop

Ciekawostki

Czy jesteś gotowa na kolejne dziecko?

Czy jesteś gotowa na kolejne dziecko?[1]

Jakiś czas temu przyszło na świat twoje dziecko, a ty wraz z mężem zastanawiacie się już nad następnym? Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że optymalna różnica pomiędzy narodzinami kolejnych dzieci powinna wynosić od 18 do 23 miesięcy. Naukowcy twierdzą bowiem, że taki czas jest najodpowiedniejszy zarówno dla zachowania zdrowia matki jak i jej przyszłej pociechy.

W gruncie rzeczy trudno stwierdzić ile w tym badaniu prawdy. Zdaje się, że co do planowania rodziny, nie ma jednej miary dla wszystkich. Podczas gdy jedne matki, zaraz po wydaniu dziecka na świat nawet nie zamierzają czekać, aż wyrośnie ono z pieluszek i już planują następne, inne przez długi czas ani nie myślą o powiększeniu rodziny.

Jeśli zastanawiasz się nad swoją gotowością co do planowania następnego dziecka, powinnaś samodzielnie rozważyć pewne istotne czynniki i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 1. W jakim wieku jest twoje obecne dziecko?
  Jeśli wciąż musisz wstawać do niego od 2 do 5 razy w ciągu nocy, niekoniecznie uda ci się znaleźć tyle sił, by poradzić sobie z wymogami, jakie postawiłaby przed tobą następna ciąża.
 2. Jak wiele uwagi poświęcasz swojemu dziecku?
  Podczas gdy jedne dzieci potrafią samodzielnie znaleźć dla siebie zajęcie i nie wołają mamy z każdym ich posunięciem, inne wręcz przeciwnie, wymagają by rodzice poświęcali im każdą chwilę. Jeśli poświęcasz swojemu dziecku maksymalną ilość czasu, lepiej nie myśleć o ciąży w najbliższej przyszłości.
 3. Czy podzielasz swoje zdanie o następnej ciąży ze swoim partnerem?
  Nie ma nic bardziej cennego od właściwej komunikacji między rodzicami. Nawet jeśli bardzo pragniesz kolejnego dziecka, a zdaje ci się, że twój partner nie do końca podziela twoją ekscytację z powodu planowania ciąży, nie naciskaj na niego. Niekiedy warto iść na kompromisy.
 4. Jak silny jest twój związek z partnerem
  Opinia, że dzięki wspólnemu dziecku wasz związek przetrwa, szybko powinna znaleźć miejsce pomiędzy innymi tego typu mitami. Nawet jeśli nie macie wspólnych dzieci, a między wami pojawiają się istotne problemy, nie rozwiąże ich posiadanie potomstwa. Może się zdarzyć, że ciąża odniesie skutek odwrotny do zamierzonego i jeśli nie opieracie swoich relacji na solidnych podstawach, w przyszłości wasz związek może po prostu się rozpaść.
 5. Ile kosztuje cię utrzymanie obecnego malucha?
  Nie ulega wątpliwości, że z dzieckiem wiążą się konieczne wydatki, których w miarę upływu czasu wciąż będzie przybywać. Jeśli ciąża, a po niej konieczność wychowania następnego dziecka negatywnie odbiłoby się na waszym budżecie, być może lepiej poczekać, aż wasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie.
 6. Jakie odczucia towarzyszą myślom o kolejnym dziecku?
  Zastanów się, czy na myśl o ciąży odczuwasz niepokój, czy raczej euforię. Pozwól działać swojemu instynktowi, ponieważ on najlepiej podpowie ci, czy jesteś gotowa na dziecko, czy też nie.  

1. Źródło: Ann Douglas, Are you ready to have another baby? [dostępne w Internecie:] http://www.pregnancy.org/article/are-you-ready-have-another-baby