wszystkie artykuły » Artykuły
Kochane „kopnięcia” Artykuły w kategorii

Blip Delicious Digg Facebook GG Google Tweeter Wykop

Porady

Kochane „kopnięcia”

To zdumiewające, lecz już ok. 12 tygodnia ciąży możesz odczuć jak twoje dziecko się porusza. Jest to spowodowane tym, iż jego mięśnie poczynają się wykształcać, by w końcu zająć miejsce między skórą i rozwiniętymi w niedalekiej przyszłości kośćmi. Z początku ruchy maluszka są nieskoordynowane i chaotyczne lecz nawet gdybyś ich nie odczuwała, możesz zobaczyć jak się on porusza podczas gdy będziesz wykonywała badanie ultradźwiękowe.

Mniej więcej w połowie ciąży, twoje dziecko znajduje dla siebie wygodne miejsce i zachowuje się jak „mała rybka” pływająca w morzu płynu owodniowego. Jego ruchy wówczas zaczynają być bardziej odczuwalne, zwłaszcza dla ciebie, gdy wykonując energiczne salta maluch szturcha cię i kopie. Wielu rodziców już w tym czasie poczyna żartobliwie myśleć i mówić o swojej pociesze jak o małym piłkarzu.

W trakcie rozwoju ciąży, twój maluch ma już coraz mniej miejsca na „beztroską zabawę”. Jego zdolność do swobodnego przemieszczania zmniejsza się, a ruchy ograniczają się do „lewitowania” i rozciągania poszczególnych części jego ciała - nóg czy też rąk. W krańcowym okresie ciąży, gdy dziecko przyjmuje nową, mającą pomóc mu wydostać się na świat pozycję, coraz mniej angażuje się w „akcje rozpychania łokciami”.

Uczucie jakie towarzyszy pierwszemu kopnięciu jeszcze nienarodzonego dziecka z pewnością jest czymś, co przyszli rodzice wyczekują najbardziej. Wiele kobiet opisuje swoje pierwsze z tym przeżycia jako „trzepotanie motyli”, lub bąbelków w brzuchu. Może ci się zdawać, że mimo woli twoje mięśnie drgają. Kiedy dziecko staję się coraz większe i silniejsze, jego ruchy, a zatem i kopnięcia stają się coraz bardziej regularne i łatwiej jest bezpośrednio je odczuć. Taka aktywność może towarzyszyć ci nawet codziennie.

Jak wszyscy, nienarodzone dzieci potrzebują określonej ilości snu, a większość z nich może przesypiać nawet od 85 do 95 % czasu spędzonego w macicy. Lecz pewne jest to, że aktywność malucha w dużej mierze zależy od twojej aktywności, a także od tego co jesz, czy też pijesz. Tak na przykład, wzmożona aktywność malucha może pojawić się po tym jak zjesz coś słodkiego, np. czekoladę, bądź wypijesz coś, co zawiera kofeinę.