wszystkie artykuły » Artykuły
Dolegliwości w okresie ciąży Artykuły w kategorii

Blip Delicious Digg Facebook GG Google Tweeter Wykop

Porady

Dolegliwości w okresie ciąży

Choć jest okresem bardzo radosnym i pełnym wyczekiwania przyjścia na świat upragnionego dziecka, ciąża może być dla ciebie naprawdę męczącym i mało komfortowym procesem. Ponieważ wiąże się ona z licznymi powszechnymi dla twojego stanu dolegliwościami, masz prawo marudzić. Nie ma w tym nic złego – zresztą, czy zdawałaś sobie sprawę, że twoja macica powiększa się wówczas aż 1000 razy?

Najczęstsze objawy, choć nieprzyjemne, tak naprawdę są oznaką twojego zdrowia, wskazują bowiem na to, że płód rozwija się w prawidłowy sposób. Do najczęstszych dolegliwości okresu ciąży zalicza się: bóle głowy, wymioty, bóle grzbietu, kurcze nóg, niestrawność, żylaki, jak również bóle piersi i rozstępy.

Bóle głowy są wywołane przez zachodzące w twoim ciele zmiany hormonalne i najczęściej występują podczas pierwszego trymestru. Jeśli chcesz złagodzić ból w sposób wolny od farmaceutyków, stosuj chłodne kompresy przykładane do nasady szyi (jeśli jest to ból napięciowy), bądź ciepłe okłady na nos i zatoki.

Nudności i wymioty zazwyczaj ustępują po 12 tygodniu ciąży. By im zapobiec staraj się nie chodzić głodna, przed pójściem do łóżka zjedz kilka krakersów, a rano coś lekkiego. Poranne mdłości można zniwelować dodając imbir do posiłków oraz spożywając witaminę B6.

Bóle grzbietu mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach ciąży, aczkolwiek w ciągu ostatnich 8 tygodni stają się coraz bardziej dokuczliwe. Staraj się zawsze utrzymywać prawidłową postawę ciała, a gdy leżysz podkładać pod nogi poduszkę, tak by były one lekko uniesione.

Kurcze nóg i towarzyszące im bóle łydek są najbardziej uciążliwe w nocy. Choć nie wiadomo jaka jest przyczyna ich nasilania się w okresie ciąży, przypuszcza się, że może ona tkwić w niedoborze wapnia.

Powodem niestrawności jest ucisk, jaki wywiera na żołądek rosnące dziecko. By tej dolegliwości zapobiec staraj się jeść mało, ale często także po to, by uniknąć napadów głodu, związanych ze wzrostem stężenia progesteronu.

Nie każda kobieta podczas ciąży cierpi z powodu żylaków, lecz przez wzrost masy ciała, oraz nacisk dziecka jest to dość częsty problem przyszłych matek. Kiedy śpisz, staraj się mieć cały czas uniesione nogi, tak aby zapewnić w nich prawidłowy przepływ krwi. Nie spędzaj też zbyt dużo czasu w pozycji stojącej.

Pojawiające się i dość mocno odczuwalne bóle piersi zazwyczaj znikają po pierwszym trymestrze. Jeśli są bardzo tkliwe zaopatrz się w dobrze dopasowany i podtrzymujący je biustonosz. Na noc możesz zakładać bawełniany biustonosz sportowy.

Rozstępy spowodowane są głównie rozciągnięciem się skóry. Choć kosmetyki nie zredukują widocznych ich śladów, można zacząć zapobiegać im wcześniej. Starym, ale sprawdzonym sposobem na uniknięcie rozstępów jest regularne natłuszczanie ciała wazeliną.